Strony

niedziela, 8 marca 2015

Tylicz - nawet na wiosenny spacer

Przy dzisiejszej ciepłej niedzieli przyszła mi do głowy jeszcze jedna prezentacja Tylicza. Próżno czekać powrotu zimy, pogoda raczej z dnia na dzień jest coraz bardziej wiosenna, stąd może to dobry pomysł, aby pokazać Tylicz nie tylko z narciarskiej zimowej strony, ale także jako miejsce odpowiednie na zbliżające się cieplejsze pory roku. Jedną z propozycji jest tylicka 

Golgota

Golgota to biblijne miejsce nieopodal Jerozolimy, gdzie na wzgórzu dokonywano egzekucji na skazańcach. Słowo to w języku łacińskim brzmi "calvaria" i znaczy "czaszka". 
Taką właśnie Golgotę postanowił wybudować w Tyliczu proboszcz tutejszej parafii ks. Marian Stach http://www.parafiatylicz.pl/


Miejsce to znajduje się na wzniesieniu w pobliżu budynku niezwykle urokliwego, choć nowego kościoła parafialnego i króluje przypominając swoim kształtem Wieżę Babel z obrazu Pietera Bruegla.

To kamienna budowla, do której wykonania użyto polnych kamieni.
Do budynku Golgoty wiodą dróżki różańcowe - łączące kapliczki różańcowe. 
Dachy kapliczek połączone są drutem, na który nawleczone są kamienie. Takie rozwiązanie architektoniczne tworzy bardzo duży kamienny różaniec.
Już sobie wyobrażam jak miejsce to wygląda latem. 
Nic więc dziwnego, że Tylicka Golgota stanowi znane w okolicy miejsce kultu religijnego, do którego przyjeżdżają pielgrzymki. Wstęp tutaj to symboliczny datek. 
Ponadto ksiądz organizuje pogadanki połączone ze zwiedzaniem Golgoty - także podczas naszego pobytu na niedzielnej mszy zaprazsała zainteresowanych na spotkanie w poniedziałkowy ranek.
Wzdłuż ścieżek umieszczono nie tylko pomniki Jana Pawła II, ks. Popiełuszki, czy bpa Piotra Tylickiego, ale także tablice z życiowymi maksymami i mądrościami ludowymi. Podobne widzieliśmy kiedyś w Ogrodzie Biblijnym na terenie Ośrodka Caritas w bieszczadzkich Myczkowcach.
Na Golgotę można wejść i niczym spiralą, 
mijając tematyczne groty - nie tylko o zabarwieniu religijnym, ale także historyczno-patriotycznym,
wznieść się na sam jej szczyt, na którym znajduje się krzyż , 
a dookoła poukładane są kamienie z różnych stron Świata
Polecam taką wycieczkę o każdej porze roku. A widoki ze szczytu Golgoty sprawią, że nie będzie to stracony czas.  

Kościół św. Piotra i Pawła

Kościół parafialny i Golgota to nie jedyne miejsca kultu religijnego w Tyliczu. Tu także vis a vis nowego kościoła znajduje się stary drewniany kościół parafialny św. Piotra i Pawła w Tyliczu wybudowany z fundacji biskupa krakowskiego Piotra Tylickiego w 1612 roku.
Dziś kościół ten jest jednym z obowiązkowych punktów na szlaku architektury drewnianej.
Całą historię miasta i kościoła zna napewno stojąca nieopodal dziewiętnastowiecznej charakterystycznej dzwonnicy lipa. Drzewo ma około 350 lat.
Przyjedźcie więc i Wy do Tylicza. Poznajcie historię tego miasta, miasteczka..a właściwie Miastka - bo taką nazwę Tylicz miał na początku.
A ja kończę już tegoroczną relację z Tylicza. Czas naszych ferii dobiegł końca i trzeba już wracać do domu.
A Tylicz pożegnał nas pięknym białym puchem. 
Bo komu w drogę, temu czas....

1 komentarz:

  1. Takie wycieczki lubimy najbardziej :) Tyle jest pięknych zakątków w naszym kraju, że aż trudno je zliczyć. Wiosna już z nami więc taki wypad to Tylicz to dobry pomysł :) Nigdy tam nie byłam czy to zima, czy wiosna więc czas to zmienić :)

    OdpowiedzUsuń